Автомобіль ГАЗ-3102 “Волга”

Автомобіль ГАЗ-3102 “Волга” є проектом глибокої модернізації седану ГАЗ-24 “Волга”, що випускався з 1970-го року на конвеєрі Горківського Автомобільного Заводу (ГАЗ). На автомобілі було модернізовано більша частина деталей та вузлів з ціллю їх покращення і відповідності сучасним вимогам часу.

Так вже в середині сімдесятих років стало дуже очевидним і помітним застарівання базового седана ГАЗ-24 “Волга” в порівнянні із західними однокласниками та конкурентами на міжнародних ринках. І в кінці 70-х років були проведені дослідження метою яких було виявлення недоліків конструкції автомобіля з ціллю покращення користувацьких властивостей і підвищення конкурентної здатності. Це було викладено в документах від 1976-го року. Серед основних недоліків було відзначено:

  • погана курсова стійкість
  • погана пасивна безпека
  • висока шумність

Для виправлення цих недоліків було запропоновано встановити безшкворневу підвіску вже в 1978-му році. Однак на практиці безшкворневу підвіску встановили в 2004-му році на ГАЗ-3110 (через 26 років). Ультра-консерватизм заводських конструкторів, нестача коштів, відсутність внутрішньої конкуренції – це ті фактори, котрі не сприяли модернізації автомобілів серії. Однак все таки до 1980-го року деякі технічні нововведення зробили і випустили нову модель. Можна стверджувати, що більшість недоліків попередньої моделі вдалося усунути більшою мірою.

Але до середини сімдесятих років “Волга” ГАЗ-24 в значній мірі застаріла зовні і технічно в порівнянні з європейськими аналогами. В кінці сімдесятих з залученням НАМІ були проведені масштабні випробування моделі ГАЗ-24, покликані виявити її недоліки і визначити шляхи по їх усуненню. Експерти НАМІ відмітили в документі “Про заходи до підвищення конкурентної здатності радянських автомобілів в Х п’ятирічці” від 1976-го року, зокрема, недостатню курсову стійкість “Волги” на високих швидкостях, низький рівень пасивної безпеки, підвищену шумність. Для виправлення цих недоліків були запропоновані конкретні міри, наприклад, введення безшкворневої передньої і пружинної задньої підвіски, навіть були визначені деякі дати, так, нову підвіску планували запровадити до 1978-го року.

Однак для здійснення цих задумів на практиці не вистачило ресурсів та фінансування. Заводу довелося обійтися рестайлингом і технічним “підновленням” “Волги”. Оновлений автомобіль – прототип ГАЗ-3101 призначався не для заміни ГАЗ-24, а для зайняття проміжної ніші між престижними Чайками і більш доступними ГАЗ-24. Автомобіль був адресований в основному для обслуговування партійної номенклатури та військових чинів. Інформації по прототипу збереглося мало – більшістю тільки фото. З самого початку планувалося встановлювати нові двигуни – окрім традиційної чахлої рядної четвірки – V8 на 4,5 л і V6 на 3 л. На жаль ці модифікації путівку в життя не отримали. Однак версія для спецпідрозділів КДБ – ГАЗ-31013 з “чайківским” V8 5,5 л на 195 кінських сил і триступінчатим автоматом вийшла пізніше.

Тим часом для дала автомобілю новий чотирициліндровий агрегат – ЗМЗ-4022.10 з форкамерно-факельним запалюванням. Він зберіг загальну схему попередника ЗМЗ-24Д (колінчатий вал, розмірність циліндрів і хід поршнів), але був суттєво модернізований. Так заявлена заводом контрольна витрата палива автомобіля ГАЗ-3102 на шосе знижувалася – 10.5 л (у ГАЗ-24) до 8.5 л на сто кілометрів шляху. Не багато не мало – на 19% менше. Максимальна потужність нового двигуна збільшена до 105 кінських сил. Розгін до 100 км/год зменшився з 21-ї до 16-ти секунд.

Зупинимо свою увагу на новому принципі запалювання палива в новому двигуні. Карбюратор на новому автомобілі трикамерний – дві основні камери готовлять збіднену паливно-повітряну суміш для двигуна, третя камера готує багату паливну суміш для форкамерно-факельної системи запалювання. Свічка в новому двигуні встановлена не напряму в циліндр, а в спеціальний канал з’єднаний з камерою згоряння отворами. Іскра підпалює багату паливно-повітряну суміш в форкамері, а фронт полум’я, що виривається з форкамери в камеру згоряння, підпалює бідну суміш в ній. При цьому досягається економічний ефект завдяки більш повному та впевненому згорянню палива (а точніше бідної паливно-повітряної суміші) при підпалі від форкамери ніж якби підпал суміші відбувався від свічки запалювання напряму. Форкамера з’єднана з третьою камерою карбюратора К-156 з допомогою спеціального клапану, котрий приводиться в дію від розподільного валу двигуна за допомогою спеціального коромисла, котре одночасно приводить в дію основний впускний клапан. Картер нового двигуна був відлитий з алюмінію з ребрами охолодження і жорсткості, також це дозволило зменшити об’єм системи замащування двигуна на 1 літр. Масляний насос нової конструкції мав маслозабірник з алюмінію, а не з сталі (як у попередника). Водяний насос в новому двигуні був розміщений на блоку циліндрів і нагнітав воду безпосередньо до гільз циліндрів покращуючи охолодження.

Але не дивлячись на усі вигоди нового двигуна у нього виникли недоліки котрі забезпечили йому складну долю:

  • висока трудомісткість налаштування карбюратора К-156
  • перегрів двигуна в наслідок роботи на збідненій робочій суміші не дивлячись на збільшений радіатор
  • високі вимоги до кваліфікації обслуговуючого персоналу

В результаті після припинення випуску нового двигуна ті, що залишилися на службі мотори в більшій масі перероблялися під стандартну головку блоку циліндрів від більш пролетарського ЗМЗ-4021.10, котрий з’явився на ГАЗ-24-10. Складно дістати в теперішній час і оригінальні запасні частини від форкамерного двигуна, а також забезпечити кваліфікований ремонт. В той час вважалося, що двигун, що працює на збідненій суміші більш екологічно чистий – дійсно викиди частинок незгорілих вуглеводнів значно зменшувалися. Але при цьому зростали викиди оксидів азоту (котрі до корисних речовин не зарахуєш).

Система запалювання нового двигуна була безконтактною. Свічка запалювання відрізнялися від свічки запалювання ЗМЗ-24Д. Котушка запалювання, комутатор – все було своє. Був встановлений також генератор з підвищеною віддачею стуруму – 65А.

Варто згадати і нову покращену систему гальмування і підвіску. Для покращення курсової стійкості в підвісці був збільшений кут поздовжнього нахилу шкворня (що в парі з новим рулем і шинами ускладнило кермування на місці). Замість барабанних гальм на частину автомобілів встановлювалися дискові гальма з чотирипоршневими супортами розробки англійської фірми Гірлінг – аналогічні дисковим гальмам Москвича. Однак на ГАЗ-3102 використовувався гальмівний диск збільшеного діаметру (а згодом і товщини). Колія передніх коліс розширена для покращення стійкості автомобіля. Головний циліндр гальм став тандемного типу. В ГАЗ-3102 (завдяки наявності 4-х поршневих супортів) була реалізована схема резервування гальмівних контурів: на пару малих циліндрів супортів діяв контур об’єднаний з задніми гальмівними циліндрами (зменшеного з 32 мм до 25 мм діаметру), на пару більших поршнів супорту діяв окремий передній контур. Також в гідросистемі задніх гальм був використаний регулятор гальмівних зусиль, котрий перешкоджав виникненню непотрібного блокування задніх коліс при різкому гальмуванні. Для збільшення зусилля використаний дводіафрагмовий вакуумний механічний підсилювач (прямої дії на шток головного циліндра).

Покращена також на автомобілі шумоізоляція – в моторному відсіку встановлена звукопоглинаюча перегородка і шум в салоні дійсно значно знижений. Панель приладів автомобілів травмобезпечний. Сидіння автомобіля покращеної анатомічної форми з можливості регулювання висоти передніх сидінь (в гаражі за допомогою гайкових ключів). Важіль стоянкового гальма перенесений на підлогу між передніми сидіннями. Форточки передніх дверей були усунуті на користь цільних передніх шибок – по новітнім тенденціям моди тих часів. Це погіршило вентиляцію на малих швидкостях. Також була в цілому покращена обивка салону. Ручки дверей стали втопленими – безпечними – в такому вигляді вони використовувалися на автомобілях ГАЗ-3102, ГАЗ-24-10,ГАЗ-31029,ГАЗ-3110.

Бензиновий бак збільшеного об’єму встановлений за задніми сидіннями в не зминаємій зоні кузова. Підлога багажника має виштамповку для встановлення запасного колеса. Це рішення вивільнило вільний простір в багажнику автомобіля для багажу (запаска не мішалася як в ГАЗ-21 і ГАЗ-24). На жаль на послідуючих моделях Волг рішення не використовувалося – повернули розміщення запаски як на ГАЗ-24, а потім перенесли його до задніх сидінь (в т.ч на пізніх моделях ГАЗ-3102). Спинка за задніми сидіннями стала глухою. Відрізнити автомобіль з баком за сидіннями можна по лючку бензобаку розміщеним високо в крилі.

Коробка переключення швидкостей не змінилася і перейшла автомобілю ГАЗ-3102 від ГАЗ-24 без змін. Зчеплення також перекочувало з ГАЗ-24 з незначними змінами (усунули поздовжній демпфер на ведомому диску). Задній міст отримав головну пару з передаточним числом 3,9 – це було зроблено через зменшення діаметру коліс – радіальні шини розмірності 205/70R14 були менше і ширше шин автомобіля ГАЗ-24. Задня підвіска – ресорна без суттєвих мін перейшла від автомобіля ГАЗ-24.

Фари автомобіля отримали галогенні лампи, струменеві фароочисники і коректор. Задні ліхтарі екстремально збільшеної площі (за модою тих років) забезпечували кращу безпеку в умовах поганої видимості. По моді кінця 70-х, початку 80-х вони були просто гігантські і займали всю площу по ширині автомобіля від кутів до номерного знаку. Передні вказівники повороту також були значно збільшені. Покращений був склоочисник – в нього збільшений ресурс і потужність електродвигуна, передбачено більше режимів управління.

В цілому комплекс мір по технічній модернізації автомобіля прижився і забезпечив йому славу комфортного автомобіля для партійної номенклатури. На превеликий жаль не прижився форкамерний мотор котрий міг би забезпечити знижену витрату палива ненажерливій Волзі. На рівень 8.5л/100 км при русі по шосе в подальшому вдалося лише на автомобілі ГАЗ-3110 з інжекторним двигуном ЗМЗ-406.

Етап модернізації Волги – ГАЗ-3102 я вважаю самим значимим за всю історію автомобіля Волга в СРСР.

Особисті враження від автомобіля ГАЗ -3102 з форкамерно-факельним двигуном ЗМЗ-4022.10 і карбюратором К-156 у мене дуже позитивні – автомобіль буквально “рве” порівняно з ГАЗ-24, не напружуючи при цьому пасажирів і водія підвищеним шумом.

Автомобіль ГАЗ-3102 уніфікований у 1996-му році з автомобілем ГАЗ-3110 являє собою по суті гібрид кузовів 3110 і 3102, при цьому це зовні копія “номенклатрної” 3102 для клієнтів консерваторів і ностальгерів. Обладнання нового 3102 в цілому відповідає обладнанню автомобіля ГАЗ-3110.

Копіювання заборонено в любому вигляді. Всі права захищені, (С) 2012 Master General. Фото автомобілів взяті у вільному доступі і вільно розповсюджуються.











Автомобіль ГАЗ-3102 “Волга”