Вібрації і карданна передача автомобіля ГАЗ-24 Волга


На моїй “Волзі” ГАЗ-24 на ходу виникають вібрації силового агрегату, особливо на швидкості 120-125 км/год, – пише одесит С. Якимчук. – По моєму, тут винувата невдала, на мій погляд, конструкція карданного валу. Чому би його не зробити трьохшарнірним, як на “жигулях” чи ГАЗ-21?”
Відповідають інженери горьковського автомобільного заводу.
ВІБРАЦІЇ І КАРДАННА ПЕРЕДАЧА

Насамперед розберемося з вібраціями, про які пише Якимчук С. Вони відмічалися на ГАЗ-24, випущених до 1976 року, до того як стали встановлювати гумову пружню муфту в подовжувачі коробки передач (див малюнок) і змінену задню опору двигуна. Це зроблено з двоякою ціллю – щоб зменшити гум всередині автомобіля і щоб підвищити надійність її вузлів.

Дослідження показали, що введення пружньої муфти повністю виключило зустрічавшіся раніше поломки двигуна і трансмісії – блока циліндрів, повітряного фільтра, карбюратора, бензонасоса, стартера, кронштейна і планки кріплення генератора, картера зчеплення, картера коробки передач і її

подовжувача, прокладки між картером коробки і картером подовжувача з появою підтікання мастила.

Причиною цих поломок, як і підвищеного шуму, були сильні вібрації силового агрегату через резонанс, котрий виникав в режимі 3800-4200 об/хв карданного валу чи колінчатого валу при їх незбалансованості. Особливо сильні вібрації і шум відчувалися при русі на найвищій передачі зі швидкістю 120-130 км/год чи на проміжних передачах з більш низькою швидкістю. Введення гумової муфти змінило умови резонансу, котрий тепер інколи виникає в менш небезпечному діапазоні 2600-2800 об/хв. В результаті скоротився рівень вібрації силового агрегату, а шум знизився до ледве відчутного.

Поломки двигуна і коробки передач припинилися. Оскільки резонанс змістився в зону більш низьких обертів, але при підвищеному дисбалансі карданного валу чи двигуна в салоні стала відчуватися хоча і безпечна, але не дуже приємна вібрація при русі зі швидкістю близько 80 км/год.

В даний момент ГАЗ веде роботи по зменшенню дисбалансу карданного валу, що виникає при установці його на автомобіль, знижуючи биття посадочних місць біля коробки передач і заднього мосту у відповідності ГОСТ 37.001.053 – 74, а виробник моторів для “Волги” – заволжський моторний завод – по покращенню балансування двигунів у зборі. Ці міри будуть сприяти повному викоріненню неприємних вібрацій.

Власникам “Волг”, у котрих відчувається вібрація в салоні під час руху зі швидкістю біля 80 км/год, можна порекомендувати на 180 градусів карданний вал відносно фланця заднього мосту чи пошукати найкраще кутове положення цього валу на шліцах вторинного валу коробки передач.

Деякі водії думають, що це неприємне явище можна подолати, якщо замінити пружню муфту в подовжувачі коробки передач спеціально виточеною металічною оправкою. Як слідує з вказаного тут, подібна переробка шкідлива, так як несе в себе можливість згаданих вище поломок двигуна і коробки передач.
Тепер про конструкцію карданної передачі ГАЗ-24.

Запитують, навіщо заводу знадобилося переходити від трьохшарнірної карданної передачі з проміжною опорою, котра використовувалася на ГАЗ-21, до двошарнірної на ГАЗ-24. Причин тому багато, і гловна з них – мала довговічнічть трьохшарнірної передачі, пов’язана з виходом з ладу підшипника і відривом гумової вставки проміжної опори від металічної арматури. Результат – підвищений знос шліців карданного валу.
Тришарнірна передача також може бути збудником підвищених вібрацій автомобіля, якщо її компоновка не задовільняє певним умовам і якщо проміжна опора недостатньо пружня (а при достатній пружності вона стає недостатньо міцною) До всьо тришарнірна схема дорожча у виробництві, більш металоємна і трудомістка.

А як же у “Жигулів” (знову повернемося до питання читача)? Насамперед, це зовсім інший автомобіль. В його трансмісії для пом’якшення передачі обертового моменту використана пружня муфта, котра не може встановлюватися без проміжної опори карданного валу. У ВАЗів коротші і легші самі карданні вали, коротше двигун, що також має значення. Ну і ресурс ВАЗів втричі менше ніж у “Волги”, чию конструкцію в значній мірі визначає вимога високої довговічності при інтенсивній експлуатації в таксомоторних парках. Таким чином на автомобілі класу ГАЗ-24 двошарнірна карданна передача являється технічно виправданим рішенням.

А. ТАРАСОВ,

начальник бюро управління

конструкторсько-експериментальних

робіт ГАЗу

Б.ДЕХТЯР ,

начальник конструкторської групи

 

00:59 20 березня 2008, конвертація в HTML Master General.

Вібрації і карданна передача автомобіля ГАЗ-24 Волга