Кахельна піч – поради

14123519_654930061330740_1625396630_oЗдавна для опалення осель українців використовуються печі. На територіях, котрі були під владою Австро-Угорщини здобули популярність кахельні печі. Кахельна піч це цегляна піч облицьована кахлями. Кахлі викладаються одночасно із муруванням печі. Кахлі це керамічні плитки товщиною більше 1 см, специфічної форми. Виготовляються із звичайної глини – їх ще називають керамічні або пресовані. Більш дорогий різновид – із білої глини – шамотні. Різниця полягає у стійкості до високих температур. Так, якщо звичайні кахлі здатні витримати температуру біля 1000 градусів, то шамотні до 1500-1600 градусів.

Режим топки кахельної печі повинен бути помірним, категорично забороняється натоплювати піч підкидуючи багато разів дрова – тепліше не стане, а от можуть тріснути шви – це запросто, доведеться перемазувати піч, а у деяких випадках взагалі розбирати.

При покупці кахлів в першу чергу слід дивитися їх геометрію. Викладіть кахлі, що Вам пропонують на поверхню і заміряйте їх. Краще якщо різниця у розмірах не буде перевищувати 3 міліметри. Саме від цього залежить товщина швів. Коли купуєте кахлі, що були у використанні – краще купуйте нерозібрану піч – так ви зможете подивитися якої якості кахлі вже на фото – рівні і не товсті шви, гарна геометрія кутів свідчать про якісні кахлі.

Кріпляться кахлі між собою за допомогою дроту товщиною від 2 міліметрів. Різні моделі кахлів передбачають кріплення через отвори чи через виступи.

Для мурування кахельних печей застосовується глино-пісчаний розчин або мертелі. З точки зору ціни звісно мурування на глині дешевше. Але мертель – суміш глини з шамотними масами і дрібним піском має більш високу термостійкість.

Порожнини в кахлях зазвичай сільські майстри заповнюють глино-пісчаним розчином, галькою та уламками черепиці і цегли. Буде краще якщо для заповнення порожнин, що мають сполучення з поверхнею буде використовуватися нарізана вогнетривка цегла, чи керамічна повнотіла цегла. Бита черепиця, чи бита цегла це гірший варіант.

Важливим етапом мурування печі є визначення жирності глино-пісчаного розчину. Так як глина має зазвичай високу жирність до неї додають пісок. Його додають з метою щоб не виникали тріщини при висиханні. Для цього перед початком викладення печі треба підібрати правильну пропорцію саме для вашого піску і глини.

Пісок для мурування печі слід дуже добре просіяти на мілкому ситі. Будь які-камінчики можуть стати проблемними місцями, оскільки ступінь розширення глини і каменю різний, при нагріві можуть виникати тріщини.

Мурування печі, нарізка цегли – дуже брудна робота, тому краще сумістити цю роботу з ремонтом приміщення.

Зверніть увагу на вибір пічника. Обов’язково поцікавтеся відгуками (бажано від людей які топлять постійно піч хочаб сезон). Багато людей мурують печі, але при цьому не знають елементарних правил. Оговоріть обов’язкове оздоблення передньої стінки топочної камери вогнетривкою цеглою (а також бокових). Інколи через складність виконання цієї операції майстри просто вимазують кафель глиною, заповнюють порожнину черепицею і вуаля – перегрів передньої стінки під час топки гарантовано. Краще хай буде менша камера, але дотримані всі стандарти. Мінімальна товщина стінок паливної камери – четверть цегли, або 65 мм (вогнетривка цегла покладена на ребро).

Для футерування стінок паливної камери допустимо використовувати як цеглу ПБ-5 так і ША-5. Різниця між ними в кількості алюмінієвих сполук, що забезпечують вогнетривкість. Враховуйте, що вогнетривка цегла досить крихка і важка. На легковій машині більше 75 штук за раз краще не везти. До того ж вона кришиться. Цегла ША-5 в цьому плані трішки краще (станом по наявній в гіпермаркетах вогнетривкій цеглі на 2016 рік).

Обов’язково виконайте димохід по технології. Як правило це має бути канал в несучій стіні виконаний з ПОВНОТІЛОЇ цегли. Використання пустотілої цегли для мурування димохідних каналів є порушенням будівельних і пожежних норм. Хоч тяжко-важко, але знайти таку цеглу можна.

Для замазки швів печі використовується глиняний розчин або мертель. Для його окрашування – звичайні кольорові пігменти до водних фарб. Краще, щоб кафель не був дуже темний – отримати темно-коричневий чи чорний шов проблематично, після висихання шов буде світліти досить сильно. Навіть якщо додати декілька чорних баночок пігменту. Краще зразки для затирки готувати до затирки і лише потім змішувати велику кількість розчину. Використання силіконових герметиків для затирання швів кахельних печей недопустиме –  у силіконових герметиків слабка агдезія до гладких поверхонь кахлів – не тратьте дарма гроші – не слухайте тупих продавців у супермаркеті про те, що герметик витримує 190 градусів. Може і витримує, але у шві може бути проникнення горючих газів і температура може бути значно більшою, особливо якщо глино-пісчаний розчин дав тріщину і проміжку між кахлями. А у багатьох “пічників” це звичайне явище.

Коефіцієнт корисної дії кахельної печі “кайги”, “кальги” біля 50%. По своїй конструкції “кальги” повторюють печі голандки – це багатооборотні печі. Як правило конструкція прямокутної печі є трьох-оборотна – дим з топки піднімається вверх, а потім опускається вниз до рівня першого ряду, а потім знову вверх і в бічний димохідний канал. Їх перевагою є висока вітростійкість (піч добре горить навіть у вітряні дні), простота конструкції, низька ціна. Так кахельна піч у старий будинок де є димохід і канали (але в 70-ті 90-ті печі демонтовані) є одним з найекономічніших варіантів встановлення опалення. Бюджет на мурування звичайної прямокутної печі на 7-8 рядів кахелю є від 4000 тис грн. З нового кахелю – від 6000 грн.

Найгірші по якості кахлі – радянські, часто можна наткнутися на некондицію, погану геометрію, різнобій кольору. Обов’язково робіть ревізію геометрії кахелю до оплати, уникайте дистанційної купівлі через перевізників. Економія пару сотень грн на поїздці особисто може вам в результаті обійтися дорожче – важко буде повернути назад кахлі, особливо якщо ви вже почали мурувати піч і підрізали кахель під прочистку.

Порядовку кахельної печі ви наврядчи знайдете, майстри неохоче діляться своїми секретами, а також це пов’язане з тим, що цегла як правило кладеться на ребро при муруванні печей і порядові інструкції важко зобразити.

Не забудьте придбати азбестовий вогнетривкий шнур для ущільнення металевих елементів печі, метал і кахель (і глина) мають різні коефіцієнти розширення від нагріву. Шов із глини по периметру дверок печі обов’язково дасть тріщину при топці і герметичність порушиться. Якщо у вас слаба тяга в трубі – можливе проникнення газів у приміщення – коптіння.

Димохід для однієї кахельної печі може бути розміром 14х14см (4 цеглини на ряд), але краще використовувати канал 28х14см (5 цеглин на ряд).

Для мурування димоходів використовується повнотіла цегла марки М200. Купити таку цеглу проблематично. Якщо у вас цегла меншої міцності в межах під дахом слід мурувати товщиною стінки в 1 цеглу, а над дахом виконати мурування з клінкерної цегли з низькою кількістю пустот. Звичайна лицювальна цегла для мурування димарів не годиться – температурні перепади і конденсат призведуть до облущення, а потім і до обвалювання димохода. В чердачному просторі димохід обов’язково штукатуриться цементно-піщаним розчином високої міцності, можливе використання металевих сіток для зменшення тріщин в майбутньому. Відстань від стропил, балок до димохода не менше 38 см. Якщо такої можливості немає – слід провести огортання димохода високощільною плитною мінеральною ватою з забезпеченням герметичності.

Обов’язково слід передбачити прочисні отвори в чердачному просторі, щоб не лазити на дах задля чистки димаря. А це треба буде робити два рази на сезон при топці дровами і ще частіше при використанні різних відходів. Топити обрізками ДСП не рекомендується через липкі смолисті нашарування, котрі неможливо потім механічно відчистити.

118 Відповісти на “Кахельна піч – поради”

 1. Майстер підкажіть будь ласка зробили кахельну пі4 між кімнатами обігріває 2 кімнати і над пі4ю(пєц) є ще стін стіна прбилизно см 30 а пі4 40 ну і де можна сказати зденується стні з пі44ю зверху там всюда зазои біля 5 мм можна сказати ну може 4уть менше 3 -4 мм що мені зробити майстер зробив і пішов собі а я тільки 4ерез 2 тижні приїхав такий варіант як іще раз зверху глиною не підходить тому що все відлітає підкажіть що зробити

  1. можна використати високотемпературний герметик, або асбестовий шнур для герметизації (такий як використовується при виконанні дверок до печі)

   1. Нам поставили піч в червні, але так вийшло, що ми запалили перший раз в жовтні і іде дим спочатку з усіх віконечків, а коли нагріється то вже коменом, що це може означати?

    1. Яка довжина димохода від входу від печі до верху? Має бути хоча б 3 метри(краще 4). Який діаметр? Якщо розпалювання димохода йде при +14 і вище то тяга погана навіть при високому димоході. Якщо у вас є прямоточна задвижка для розпалу відкривайте її. Ще можна спалювати спочатку газету над щепками так щоб виникла тяга, а потім вже підпалити папір під щепками.

    2. Вітаю .
     Прошу допомогти у визначенні розмірів кахельної печі :
     площа кімнати 25 кв.м. а висота 3,50м , кімната кутова . Яку висоту та периметр має мати пічка для повноцінного обігріву , та якими дровами можна опалювати піч ? Дякую за відповідь

     1. 3 кахлі глибина, 2 кахлі ширина – на фото видно це стандартна кальга такі на Закарпатті багато хто має, висота 7-9 рядів нижній ряд і самий верхній не рахую, чим холодніша кімната тим більше треба додаткові ряди для збільшення теплоємності). У мене на 20 кв.м. – 7 рядів, на 25 кв.м. кімната – 8 рядів. Буде 100% достатньо. Дрова будуть короткі – до 50 см довжиною в такій печі. Чим коротші тим зручніше буде вкладати. Якщо треба більші дрова то треба робити більшу піч.

   2. ні не можна піч повинна дихати шви замазують глиною витираю і фарбують гуаш фарба на водні основі

  2. Прошу поради. Руйнується цоколь кахельної печі, злазить глазур. Вже почала облазити глазур на плитці вище. Чим можна зупинити, як відновити, зафарбувати чи лакувати.

  1. Справа в тому, що поки ще осінь, температура надворі досить висока (відносна). Взимку тяга краща. Також при розтопці піддувало відкрито досить сильно. Рекомендую розвести звичайної глини з водою, додати за необхідності барвник (можна використати любий який подобається, в т.ч. натуральні і з магазину фарб) і затерти шви. Але це треба робити дуже уважно і акуратно щоб ніде не пропустити. Також краще мати наколотої дрібної лучини у великій кількості для того, щоб можна було швидко розтоплювати не “прокурюючи” кімнату. Це дозволить швидко прикривати піддувало щоб запобігти попаданню диму в приміщення.
   Також рекомендую провести сезонне обслуговування димаря – як мінімум спалити поліно-трубочист, а краще прочистити комин механічним способом за допомогою спеціального тросу з “йоршиком”.

 2. Доброго дня! хочу змурувати в себе кутовий пєц ,,книжка,” тобто піч на пять кутів.Практика мурування пєців стояків 3,5 на 2 кахелі у мене є, але хотілосяб почути думку, а ще краще побачити схему порядовку. Дякую!

 3. Поставили п’єц зі старого радянського кахлю, а він виявився різних відтінків, негарно дивиться( Підкажіть чи можна перефарбувати п’єц, якщо можна то чим, як, і чи не буде при нагріванні смердіти фарба

  1. я не знаю такої фарби котра би була безпечною для того щоб вкрити піч, думаю не варто цього робити бо піч сильно нагрівається, думаю з часом знайдете гарний кахель і перекладете, здоров’я дорожче

 4. поставили пєц на дві кімнати без зазору у стіні , на стіні почали появлятися тріщинки і лущиться штукатурка (пєц нагрівали до високої температури протягом тривалого часу без зупинки )

  1. підкажіть як позбутись тріщин і подальшої їхньої появи , як варіант ми хочемо обложити стіну біля пєца плиткою , це вирішить проблему появленя тріщин?

   1. Наскільки мені відомо то в результаті того що стіна буде нагріватися всеодно буде тріскатись і плитка може відпасти якщо під нею нема надійної основи. Думаю варто утеплити стіни і менше кочегарити то тоді може і не буде тріскати. Від перегріву і сама піч може потріскатися. Треба слідкувати і замазувати глиною тріщини. Важко щось порадити не бачучи ситуації.

 5. рекомендую викладаючи плитку на стінку зробити шов (заглиблення) в штукатурці між пічкою і плиткою до основи шириною 5-7 мм в залежності від ступеня температурного розширення печі. Можна заміряти розширення печі, вимірявши її розміри в холодному і гарячому стані. Взагалі це трохи недобре що піч “грає” в стіні. Але вже як є думаю шов і плитка на стіні з зазором трохи згладить проблему. Під плитку покладіть металеву сітку для армування. Але я не гарантую що так буде ідеально бо від печі нагрівається стіна і можливо доведеться прорубувати термозазор між піччю і стіною і вставляти туди мінеральну вату.

 6. Доброго дня . Старі майстри кажуть , що кахельну пічку більше 3-4 рядів в день класти не можна. То по технології так , чи видумка для затягування часу ?

  1. Мертель(глиняно-пісчаний розчин з каоліну (білої глини) для кладки) повинен встигати просихати – волога глина доволі пластична. Тому не варто поспішати, краще довше але якісніше. Середній термін зробити піч – десь тиждень.

 7. Здравствуйте….Скажите пожалуйста ,Я хочу строить печь.Мастер делает расствор с песка,соли и цемента…Я это впервые слышу…Печь будет облицованы плиткой…Посоветуйте пожалуйста. как лучше…

  1. Я таку технологію не чув не знаю. Хай покаже де є вже такі варіанти готові. Зазвичай піч кладеться на глиняно-пісчаному розчині. Облицювання плиткою можливе хіба якщо піч буде велика і з низькою температурою поверхні. Інакше ті шви постійно будуть лопати. Навіть на кахельній печі шви треба постійно інспектувати.

 8. Скажіть будь ласка поставили грубку із старого кахелю коли прапалювалось димиться через дверцята та шубр. А комин відносно шубра зміщений на 70см. Це може впливати на тягу у грубці чи всежтаки потрібно шукати причину у грубці?

  1. літом тяга може бути погана, бо немає різниці температур між приміщенням і зовні, а інколи і взагалі комин розпікає сонцем а в хаті холодно. Спробуйте розпалити піч рано вранці поки на вулиці холодно. Щодо зміщення не знаю 70 сантиметрів це немало, у мене від стіни де йде комин до грубки на обох не більше 15 см. Але то не має бути дуже критично. Якщо і вранці пічка буде коптити в хату можливо недостатня висота димаря в даних умовах або він забитий павутиною чи сажею. Гадати можна багато, то тільки по словах важко зрозуміти ситуацію. В мене висота комина над пічкою більше 3 метрів. І то якщо на вулиці жарко може піддимлювати якщо топити. В холодні періоди такої проблеми немає.

  2. Доброго дня!
   Я би хотів поставити пєц,але проблема в тому що газова труба йде над підлогою висотою приблизно 20 см над підлогою.,бо труба від конвектора.
   Чим можете порадити?чи можливо щось придумати,щоб не різати газову трубу?

   1. Категорично не рекомендую вам щоб газова труба знаходилася в середині печі чи за нею на невеликій відстані. Справа в тому, що пєц сильно нагрівається. Ви можете хіба зробити один додатковий ряд від підлоги повністю заповнений глиною і тоді піддон для попелу робити не в першому чи другому ряді, а в третьому, тоді фактично п’єц у вас буде на один ряд вищий і вам треба буде більше кафелю. А газова труба повинна бути ізольована в сталевий футляр із стальної труби і огорнута негорючими теплоізоляційними матеріалами. Хоча нижній ряд печі (там де попільна яма) нагріваються не сильно, але з точки зору безпеки, я таке порадити не можу, бо теоретично якщо вдарить сильний мороз і ви будете топити піч більш сильно ніж зазвичай то буде відповідно вибухонебезпечна ситуація. Тому вам скоріш за все доведеться ставити піч на відстані від труби і ставити металевий захист газової труби. Але якщо це виявлять газовики – вам відріжуть газ. Тому як це не допускається за нормами, більш детально вияснити нормативи і технічні умови по даному випадку раджу зателефонувавши у абонентський відділ газової компанії.

 9. Добрий день! Порадьте будь-ласка чим і як краще затерти шви між кахлями,бажано під колір (в мене коричневий). Затирав фугою стало на один сезон ,повідлетало. Дякую!

  1. Я затирав глиняним розчином з звичайними барвниками для стін. І звісно після сезону у зв’язку з тим, що піч розширяється і стискається можуть бути тріщини. Вони виникають тому, що піч не топиться а потім вистигає. Це нормальний процес. Якщо піч грамотно зібрана то тріщини будуть виникати лише в найбільш термально напружених місцях біля дверок. Також можна використати мертель змішаний з барвниками або цегляний порошок (з шамотоної чи звичайної цегли). Але в розчині обов’язково має бути жирна глина в якості в’яжучого. Пісок в затирку додавати не потрібно – він буде заважати.

 10. Добрий день! Підкажіть, будь-ласка, чим краще підфарбувати дрібні сколи і декілька силино торцованих кахлин? Колір – слонова кістка. Дякую!

  1. спокійно можете фарбувати звичайними інтер’єрними водоемульсійними фарбами, відтінок не повинен змінитися

 11. Скажіть поставити стояк печі з кахелю потрібно цеглу звичайну і цеглу шамотку по 120шт. обох? і чи можна ставити піч біля стін з ДСП лакованого?

  1. краще використовувати тільки вогнетривку цеглу (станом на 2018 рік її якість зросла), хоча факт, що не всі зони печі розігріваються до високої температури. Але купити якісну повнотілу пічну цеглу на даний час складніше ніж шамотну. А пустотілу цеглу використовувати не рекомендується. Щодо ДСП. В мене загорілися (почали тліти) дрова які були складені для просушки зверху печі. Тому краще тоді витримати відстань хочаб 15 см від стіни. Все залежить як топити. Якщо не перегрівати піч то не страшно. Але то важко вгледіти її температуру. Кинеш хороше поліно, то вона як нагріється то руку не прикладеш. Якщо потужність печі недостатня то часто будуть перетопи і буде тріскатися. Такого плану піч як на фото достатня для приміщення до 20 м.кв. з хорошими вікнами. Для більшої площі треба класти піч з товщими стінками.

  1. Цегла має схожий коефіцієнт розширення при нагріванні як і кахлі, тому краще використати цеглу чи черепицю і глину(з додаванням піску) або мертель замість глини з піском.

 12. Добрий вечір! Порадьте як пропалювати свіжовимурований пєц. Ми його розібрали до топки, викинули газове обладнання і теплообмінник для кухні. Зробили глибоку топку під дрова. Тепер під час пропалювання боімось наробити біди. Шкода роботи. Порадьте будь-ласкс. Дякую!

 13. Доброго дня, які способи пропалювання пічки щоб довше зберігала тепло. Пічка стара, не перемуровувалась в австрійському, квартирному будинку, нагрівається за годину-дві і віддає до трьох годин і потім знову палити. розхід газу великий. можливо є якісь варіанти для правильного використання.

  1. Нагрівати до вищої температури. Якщо піч якісна витримає і 100 градусів поверхні. Але газом топити дешево не буде. Паліть дрова і буде Вам тепло.

 14. Добрий вечір,В мене така проблема майстер поставив піч літом(червень).Піч не пропалював поїхав до польщі. Приїхавши(жовтень)почав пропалювати,випускає дим між кахельом .Пропалью вже сім днів і все одно випускає.Зле поставив майстер чи треба було зразу припалювати.І що підкажете робити.

  1. Сумніваюся, що він захоче перекладати піч, тому вам треба затерти шви. Купіть в будівельному супермаркеті мертель(мергель), додайте до нього барвник звичайний для фарбування стін щоб попасти в тон кахелю і гарно все затріть. У день затирки не топіть. Наступного дня можете не сильно топити. Можна затерти глиною з барвниками, але тоді імовірність тріщин набагато вища. Якщо немає можливості купити мертель додайте в глину пісок(не дуже грубий) щоб шви так не тріскали. Для того щоб зафарбувати темнокоричневим треба брати чорний і коричневий барвник. Чисто коричневий буде світлий, чорний буде сірий дуже. Краще додати більше ніж коли висохне буде не гарний шов. Я так зробив і нічого тепер не димить. Але якшо піч перетопити то шви треба буде перезатирати. З похолоданням тяга збільшиться і буде курити менше навіть не затерта піч. Але я не раджу лишати як є якщо не хочете вчадіти.

  1. Вам вирішувати. Любу піч час від часу треба буде перезатирати. Якусь раз на 20, якусь кожний рік. Чим тонше стінки і чим більше перетопок тим частіше.

 15. Доброго дня..Порадьте будьласка хочу поставити для дому пятикутну піч,як вона на практиці по енергоефективності чи є якісь переваги на відмінну від чотирьох кутної,і яка топка там для дрів побрібно коротші різати чи тієї самої довжини що для чотирьох кутної..Наперед дякую!!!

 16. Доброго вечора. Можете сказати яка то півторачка грубка, і одинарна грубка, або описати їх в розмірах.

  1. У мене піч 65(глибина) на 43 см (ширина) це одинарна я так розумію. В ширину 2 кахлі, в глибину 3. У висоту маю одну піч 7 рядів друга 8. Відповідно на 20 і 25 метрів квадратних.

  2. Одинарна піч 2.5Х3.5 ‘кахеля висота цоколь=8 рядів=карниз 32кути 48 плиток .Півторачка плюс 24 плитки.Розміри по конкретній ситуації.Цеще радянські стандарти-кахель продавали тільки комплектом-102 шт.

 17. Доброго дня, підкажіть будьласка,чи можна вирізати духовку в кафельній грубі, духовка є на одну сторону, а мені потрібно на іншу сторону грубки зробити

  1. все залежить від того як її закріпили. То залежить від майстра. Якщо у вас піч з кафелю то враховуйте, що кахлі з’єднані між собою дротом і не розібравши піч зверху до місця робіт ви не зможете якісно помістити кахелину на місце. Якщо груба просто з цегли то там трохи простіше має бути.

 18. Доброго здоров’я! Пане майстре, де Ви знаходитеся? Чи приїжджаєте в інші міста робити печі? В мене проблема, піч має 40років, кожного сезону ми палили і все було добре, регулярно чистимо люфти і комен. Але недавно вище люфта розійшлися трохи шви і прокурювало там – ми замастили глиною. Через пару тижнів зачало кадіти навколо шруберу, та між пічкою і стіною, там важко затерти. Димок ледь видно, але стіна там вже почорніла і бува очі, аж пече-виїдає. Що нам порадите? Дякую! Чи можливо через зміну дров? Зараз в нас закінчилися сухі дрова і є лише сирий бук, трохи сипить, але потім розгорається. Та навіть коли розгориться, все одно, є димок чуть. Особливо сильно чути як знадвору зайти.

  1. Доброго і Вам здоров’я. Я не надаю послуг із спорудження печей. Те що робилося то для себе. Чиста глина лопається при висиханні якщо шар більше 2 міліметрів. Тому якщо там велика шпара змішайте глину з піском або використайте мертель. Можливо й залізо прогоріло, треба лізти туди дивитися. Якщо не бачите звідки курить спробуйте піднести камеру смартфона з включеною підсвіткою і зніміть на відео. Я так на вірьовці спускав камеру і робив інспекцію димаря з середини.

  2. через сирі дрова сильно падає температура згоряння і відповідно тяга слабне. Краще купіть сухі дрова, а ці залиште на наступний сезон – хай сохнуть. Тупити сирими дровами – гроші (і дрова) на вітер. Але по суті не варто ризикувати і якщо димить в хату то розбирати значить якщо не можна підлізти чи знайти когось хто зможе це зробити. Ато ще вчадієте від тої економії. Всі щілини треба в обов’язковому порядку замащувати. І намагайтеся не перетоплювати – те що у вас тріснуло аж на шибері ознака того що ви занадто інтенсивно топите. Спробуйте топити довше але на меншій заслонці – виходить що у вас все тепло вилітає в комин.

  1. 1. точильний камінь
   2. біла глина + пісок мішається в залежності від жирності глини, або готовий мертель з магазину
   3. цемент ніде не рекомендується в якості в’яжучого до печей оскільки бетон не є вогнетривкий матеріал

   1. Тріснула кахелина в пічці, через тріщину димить жахливо-чи можна чимось заклеїти тріщину, щоб не розбирати всю пічку.

    1. Звісно, залежить від того яка товщина тріщини. Якщо тонка то вам потрібна дрібнозерниста глина або вогнетривкий герметик (дивитися ті, що витримують температури > 300°С

 19. Тріснула кахелина в пічці, через тріщину димить жахливо-чи можна чимось заклеїти тріщину, щоб не розбирати всю пічку.

  1. Якщо димить п’єц через кафель то це погано зроблений п’єц. Замащуйте шви глиняною затиркою з чистої глини з барвником або з мертеля і барвника. Димоход почистіть бо вчадієте. Висота димохода над п’єцом хочаб 3 метри має бути(краще 4). Якщо менше то можете вчадіти.

  1. Димохід має бути вертикальний над піччю без великих горизонтальних ділянок. По горизонталі 4 метри це порушення всіх можливих норм.

   Згідно державних будівельних норм від колісникової решітки до зрізу димоходу має бути не менше 5 метрів ПО ВЕРТИКАЛІ!

   Імпровізація з цим призведе до фатальних наслідків. Читайте ДБН В.2.5-67:2013. Опалення, вентиляція та кондиціонування. Там все описано.

   Горизонтальна ділянка максимум 1 метр.

  1. Мертель розвести з водою до консистенції зубної пасти чи трохи густіше. За допомогою малого шпателя нанести мертель. За допомогою пальця або скребка для силікону вдавити мертель в шов. Чим рідший мертель тим легше його втерти тим глибше він зайде в шов(але важче зробити не наляпавши стіни). Втирати так щоб не залишалося багато зайвого. По консистенції мертель буде давати бежевий колір тому для світлого кахелю має бути добре. Для темних треба додавати барвники. Витерти розводи на кахелях ганчіркою через 10-20 хвилин після нанесення. Краще не спішити щоб зробити акуратно.

  1. без різниці це ж не цементний розчин а глиняний, він може рік стояти розчинений і засохший, потім розводите і готово. Єдина різниця мертеля, що він на основі каоліну – білої глини, а відповідно більш вогнетривкий.

  1. кахлями облицювати не вийде – в них система кріплення особлива. можете спробувати клінкерну плитку але нажаль вогнетривких клеїв для плитки я не зустрічав. можете спробувати плиточний клей на металеву сітку поштукатурити а потім на це викласти керамічну плитку. Але якщо натопите від душі – це все полопає і піде тріщинами рано чи пізно.

 20. Багато років назад зробили кахельну грубку. Кахель привезли з Буковини і майстер теж був з тих країв. Користувались грубкою, як основним джерелом обігріву. Підвели газ і грубка стала більш як для декору, користувались нею рідко.
  Зараз хочеться протопити, погрітись (та й зекономити трішки газу), але розуміємо, що це дуже небезпечно – димить. Потрібно б майстра покликати, щоб подивився, можливо й полагодив, але не знаємо де знайти. можливо порадили б.

  1. якщо димить – перевіряйте димохід в першу чергу. Якщо не топилося через нього пару років то він може бути в паутині і смітті – треба пропалити або чистити. ПО самій печі можу порадити майстра Богдан Ісак із Ужгорода. https://www.facebook.com/bogdan.isak

 21. Добрий день, в мене кахельна піч на 2 приміщення, постійно осипається штукатурка в місцях примикання печі до стін, підкажіть будь-ласка, як виконати це примикання, і які матеріали використати для оздоблення

  1. Там проблема, оскільки піч розширюється і стискається. Виконайте оздоблення не доходячи 4-5 мм до печі. Використайте високотемпературний жаростійкий герметик для ізоляції шва. Продаються в будівельних супермаркетах. Брати треба такі які витримують високі температури, оскільки поверхня печі вверху нагрівається до більш ніж 250 градусів.

  1. На піч йде 8-10 кахлів на один ряд. Знайдіть пічника він вам все порахує, скільки цегли, кахлів, скільки прямих, скільки кутових. Також проекти є у фірм які виробляють кахель.

  1. Якщо кахлі потріскали очевидно піч була дуже сильно перетоплена. Не рекомендується спалювати більше дров ніж об’єм топки за один раз. Краще топити кілька разів на добу ніж намагатися розкалити піч до небезпечної температури. Тріснувші кахлі треба герметезувати за допомогою мертеля, якщо ж тріщина знову проявляється слід перекласти піч замінивши пошкоджені кахлі (можна використати кахлі іншого кольору тону від стінки). Заміняти кахлі без розбору печі не рекомендується, оскільки сумнівно, що ви зможети перев’язати його за допомогою дроту як положено, а намагання витягнути пошкоджений кахель може призвести до пошкодження і тріщин.

 22. Доброго дня, будь ласка допоможіть з порадою!
  Плануємо ремонт, у кімнаті є грубка обкладена плиткою, і нас не влаштовує колір плитки(кафелю) чи можна пофарбувати старий кафель? І чи буде триматись фарба на грубці при нагріванні? Щиро дякую за відповідь

  1. Доброго дня. Якщо у плитки глянцева поверхня то мало яка фарба буде триматися на глянцевій поверхні тому результат залежить від вас. Потрібно мілкою наждачкою заматувати глянцеву поверхню щоб стала мутною і неблискучою і пофарбувати термостійкою грунтовкою Г-77 а потім термостійкою фарбою. Пам’ятайте, що температура печі може нагріватися вище 300 градусів цельсія тому при покупці перевіряйте інструкцію фарби/грунта. Як на мене ризикована і без гарантії операція. Якщо не влаштовує грубка то може краще купити нові кахлі, знайти майстра і побудувати нову піч яка вас задовільнить по дизайну і кольору. Ну як варіант.

 23. Доброго дня.Підкажіть, будь-ласка,
  чи можна кахельну грубку підєднати до зовнішнього димоходу із нержавіючої сталі?
  Грубку планую ставити як додаткове джерело опалення, не постійно, можливо краще обрати якись простіший варіант?

  1. Як правило з грубками використовуються цегляні димарі, та димарі виконані в полостях стін (саман/повнотіла цегла). Якщо це додаткове опалення то думаю біди не буде, але є нюанси, зробіть димар грамотно – через те, що в стальних димарях йде потужна конденсація, весь дьоготь буде вам стікати вниз по димарю. І тут якби варіанти не дуже якщо це “добро” потече в піч. Я не рекомендую використовувати не утеплений нержавіючий чи оцинкований димар з любим твердопаливним джерелом опалення через те, що у любих дровах є волога, а також при згорянні деревини виділяється пара у великій кількості. Але є один нюанс. Залежить від температури димохідних газів за піччю. Якщо у вас буде більше 200 градусів на димарі то і кондесація навряд чи буде. Тому цегляний(повнотіла цегла) димохід, керамічний димохід, утеплений нержавіючий сендвіч є рекомендованими в порядку спадання моєї рекомендації. У мене наприклад з буржуйкою був під’єднаний нержавіючий неутеплений димар, так він розігрівався біля буржуйки до червого стану, такщо з цим жарти так собі. Все давно придумано до нас і краще цегляного димаря немає нічого.

 24. Скільки коштує поставити піч квадратну на 10 рядів (з врахуванням нижньої основи і верхнього закінчення + 8 рядів) 2-3.5 кафеля

  1. Скажіть будь-ласка за скільки часу можна розпалюввти п’жц якщо знімали верх і чистили трубу,заліплювали?

 25. Доброго здоровья. Підскажіть будь ласка. Пічці майже сто років. 8 рядів кахелю. Схоже ні разу не перекладалась.Робилась вона на дрова. Останній сезон погіршилась тяга. Димохід прочищав. Зверху пічки насипаний пісок. Боковий димовідвід в 8 кахелю. Хочу зняти зверху пісок і глину і прочистити боковий димовідвід, а також пічку. З нижньої ревізії вибрав мало. Так пробувати чистити зверху, або витягнути цеглу з другої сторони стіни напроти бокового димовідводу.

 26. Доброго дня. Пічка голандка 8 кахелей у висоту не рахуючи низа і верха. Дуже стара пічка, мурувалася на дрова. Претензій до неї нема, хіба що дуже швидко вистигає І от пагана стала тяга.Прочистив вертикальний димохід з стриха до півниці і через нижню ревізію пічку, з якої вигорнв мало попілу. У 8 кахелю зверху є димовідвідна квадратова металева труба в стіну. Є можливість з другої сторони стіни зайти в цей канал.Ще є думка попробувати зняти зверху глину і пісок і звідти попробувати почистити.

   1. а взагалі то ззаду печі має бути в районі вертикального каналу прочисний отвір, на рівні першого ряду кахлів. Але його ставлять не всі пічники. Якщо піч клав грамотний пічник то прочисний отвір має бути. Але нажаль не на всіх печах він є і тому доводиться трохи заморочуватися.

 27. Доброго дня в мене теж з кахелю..але є шпаргат. Пiч висока, а посерединi шпаргат маленький..перестала грiти нагрiває тiльки ззаду і все, вся пiч холодна..чому так?

  1. скоріш за все відвалилося щось і перекрило прохід для диму, або відкрило прямий хід. Детальніше не можу сказати оскільки конструкції печей різні. Потрібно викликати пічника і перебрати заново піч щоб до справжніх холодів ще встигла висохнути. Як мінімум потрібно буде розібрати верх і подивитися що з каналами, може десь відвалився шматок глини і перекрив хід.

 28. Вітаю і прошу поради.
  Опалюємо хату високою вузькою кахельною грубкою, як на фото до цієї статті (8 кахлів у висоту). Хата стара, раніше була велика піч на три кімнати, у двох кімнатах її розібрали, замінивши грубкою, в кухні частина лишилася, але не використовується давно. Грубку палимо дровами. Саму грубку від сажі чистимо щороку (є один отвір внизу і один посередині), а от димохід за 4 роки жодного разу не чистили. У кого не спитаю, хто має такі грубки, ніхто не чистить і не заморочується. Але я хвилююся, бо думаю, що це небезпечно… Недавно прочитала, що твердопаливні котли та каміни з прямими димоходами чистять за допомогою спеціальних порошкових засобів (типу Spalsadz) або звичайного крохмалю, які спалюються разом із дровами і сприяють очистці від сажі, її вигоранню. Але не знаю, чи можна використовувати подібні засоби в таких високих кахельних грубках.
  Буду дуже вдячна за відповідь.

  1. Я чищу димохід щорічно тросом з йоршиком дротяним перед сезоном. Також спалюю перед цим поліно-трубочист, яке можна придбати в епіцентрі або магазинах котрі торгують котлами і печами, воно хімічно робить сажу податливою. Чистити сажу треба через норми пожежної безпеки. Повністю прохід вона зразу не заб’є, але якщо спалахне то димохід нагріється і може згоріти хата. Сажа горюча, це як вугілля. Поліно трубочист потрібно спалювати після того як згоріли дрова і димохід позігрітий. Коштує воно в районі від 150 до 250 грн. Фірма Kominarz, щось таке.

   1. Дякую за відповідь. А де після механічної очистки йоржиком шукати сажу, яка осипалася з димоходу? Десь мають бути додаткові отвори, окрім пічних?

    1. димохідний канал як правило має порожнину до підлоги в стіні. Деколи бувають прочисні отвори. Об’єм сажі рідко буває настільки значний, що заб’є цю порожнину навіть за багато років. Справа в тому, що в димоході сажа відкладається не щільним шаром, а утворює порожнисту структуру(окрім випадків топки смолонасиченими породами деревини). В любому випадку димоход потрібно чистити один раз на рік, якщо відбувається регулярна опалювальна топка печі.

 29. Вітаю !
  Підкажіть будь ласка , тяга в пічці хороша , але після того як розтопити і нагріти то починає смирдіти чадом .
  Яка причина ?
  Якщо потрібна перетирка швів , то як правильно робити і які послідовні дії? І чи потрібно позбутися старих швів ?
  Дякую за відповідь !

  1. виявити місця де виходить дим можна за допомогою потужного ліхтаря. там де виходить треба прочистити шов і затерти заново глино-пісчаною сумішшю або мертелем.

 30. будівництво кахельних печей ужгород
  Привіт, мені потрібно було б побудувати кахельну піч у себе вдома, я живу в 100 км від Ужгорода. мій телефон +421*******

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *