Пайка поліпропіленових труб без виклику сантехніка

Навчитися паяти поліпропіленові труби і мотати паклю може кожен. І буди виникати бажання зробити все самому не викликаючи майстрів. І це справді можливо. Якщо не потрібно встановлювати складні системи опалення з колекторами і теплими підлогами з проведенням розрахунків то є можливість виконати всі роботи самостійно.

Але перш ніж проектувати прокладку поліпропіленових труб врахуйте Нюанс №1. Чим більше діаметр фітінга тим на більшу відстань потрібно розвести труби. Якщо ви паяєте кут 90 градусів і труба має йти в стіні то дуже важко виконати таке з’єднання якісно пропаявши. Можливо краще якось уникнути пайки прямих 90 градусних ділянок які з усіх сторін уперті в щось і не можуть бути відтягнуті на 3-4 см стик від стика. Це нюанс №1. Адже поліпропілен як правило обирають для прокладки в стінах. Те саме щодо відгалуджень від основної труби якщо ділянка десь в куті, а труби великого діаметра. Робіть штробу в куті глибше на 3-4 сантиметри залежно від діаметру труби, щоб компенсувати відтягнення труби при пайці фітінга. Потім всеодно треба буде все заштукатурювати, ці сантиметри погоди не зроблять, а от якість пайки зросте на порядок якщо штроби зроблені з запасом на пайку в кутах і відгалудженнях.

Нюанс №2. Завжди упаковуйте труби в стіні в утеплювач(мерілон). Не важливо чи це тепла чи холодна вода. Всі труби грають від зміни температури і тиску. Замурована наглуху труба дасть потім тріщину на стіні при експлуатації, а також може видавати звуки тріску при нагріві чи прокачці насосом, що буде заважати спати чи відпочивати. Мерілон коштує копійки і вбереже також стіни від грибку.

Нюанс№3. Вивід фітінгів. Краще всього виводити різьбові фітінги для можливості подальшого ремонту зовнішньої ділянки труби в результаті заміни обладнання можливо доведеться міняти деякі речі. Рівень виступання фітінгів краще зробити так, щоб він не вийшов дуже глибоко в стіні після оздоблення стін. Враховуйте геометрію стін при подальшому оздобленні ви маєте знати товщину шару штукатурки з точністю до 3 міліметрів.

Нюанс№4. Опресовка системи під робочим тиском до виконання штукатурних робіт. Ставте заглушки, шланги замість радіаторів і подавайте тиск хочаб 1.5 атм. Гравітаційну систему наповніть повністю до верху. Я опресовував тиском водогону тобто десь 4 атмосфери. Під тиском краще протримати добу, щоб пересвідчитися. Адже затрати на переробку косяків системи наприклад у ванні – колосальні.

Нюанс №5. Завжди паяйте на повну паяльну глибину – пропайка на 5-7 мм в складних ділянках призведе до утворення дірок які доведеться перепаювати, а це завжди складніше. Відмічайте олівцем на трубі глибину пайки щоб було видно доки треба тиснути на паяльник. Не перетримуйте фітінг бо буде неякісне з’єднання з соплями і напливами. Температура пайки ППР 260 градусів (на паяльнику до 300).

Нюанс №6. ППР крани і інша арматура дешева. Не встановлюйте дешеву арматуру – вона 100% неякісна і швидко вийде з ладу, кран закисне.

Нюанс №7. Матеріали. Дешеві труби і фітінги завжди більше липнуть до паяльника ніж дорогі, тому якість пайки гірше, а залишки будуть випаровуватися і обгорати на паяльнику і ви будете цим дихати. До того ж дешеві і неякісні труби можуть лопнути і тоді вам доведеться роздовбувати стіну щоб полагодити водогін в якому тиск робочий кілька атмосфер(до 7-8)!

Нюанс №8. Обладнання. Не потрібно саме дороге обладнання. Вам потрібен паяльник і перфоратор, а також ножниці для порізки труб(тільки не самі дешеві якщо труби будуть 25мм і більше).

Нюанс №9. Твердопаливні котли. Не можна влаштовувати обв’язку твердопаливного котла поліпропіленовими трубами. Котловий контур системи має бути з металу. Поліпропілен може бути після термозмішувального клапана, котрий обмежить температуру подачі до 70 градусів і менше. Справа в тому, що при високих температурах срок служби ппр труб і фітінгів значно знижується, а також чим більша температура тим менший тиск вони здатні витримати. Відомо чимало випадків оплавлення ппр і подальшим проривом магістралей у котлових контурах. Адже при деяких обставинах твердопаливний котел може закипіти (вимкнули світло і зупинилась циркуляція) і наприклад аварійник на 1.5 атм заклинило і тиск виріс з 0.8-1.3 атм до 20 атм за буквально декілька секунд, адже термозмішувальний клапан перекриє доступ гарячої води в систему, а котловий контур не здатний скинути температуру навіть затухаючого котла.

При монтажі складних систем, облаштуванні теплих підлог, подумайте чи не заробите ви за основним місцем роботи більше, ніж вийде оплатите послуги професійного майстра. Хоча з останніми тепер трохи дефіцит. Але за великі об’єми вони візьмуться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *