
Саман – найдавніший будівельний матеріал, який широко використовувався аж до 70-80-х років 20 – го століття. У зв’язку з широким впровадженням нових матеріалів, відсутністю дефіциту будматеріалів, саман перейшов в розряд екзотичних матеріалів використовуваних в еко – будівництві.
Слово саман походить з тюркської мови, на якій саман значить солома. Англійською мовою будівельний матеріал саман називається adobe.
Саман – це будівельний блок з суміші глини, соломи і іноді гною. Будівельний блок з глини трамбується і формується в формі з дощок. Потім сохне природним шляхом на сонці, після чого як правило в той же рік використовується при будівництві.
Переваги саману:
- дешевизна – матеріал глина валяється під ногами, а солома втім теж (купити можна за копійки).
- паропроникність – стіни з саманної цегли дихають і виводять назовні вологу (при дотриманні правил будівництва та оздоблення)
- екологічність – в Самані відсутні токсичні добавки які часто можна виявити в сучасних будівельних матеріалах
- велика щільність – стіни з важкого саману – блоків, про які тут йде мова мають щільність до 2000 кг / м3
- звукоізоляція – завдяки величезній масі і щільності саман відмінний звукоізолятор
- теплоємність – стіни з саману завдяки високій щільності можуть акумулювати тепло згладжуючи перепади зовнішніх температур
Недоліки саману:
- саман боїться води – не штукатурені стіни з саману, що піддаються прямому впливу атмосферної вологи (дощ, сніг) руйнуються досить швидко. Саманний блок поміщений в воду розмокає вже за кілька годин (інколи швидше, залежить від трамбування)
- саман усадковий матеріал і осідає постійно роблячи стіни кривими і з часом руйнується (особливо при поганому опаленні і відсиріванні)
- у саману погана агдезія (зчеплення) з іншими будівельними матеріалами
- саман має низьку міцність на розрив і зрушення (зсув) – дюбелі, шурупи, анкери, цвяхи тримаються в Самані не дуже добре, потрібні додаткові заходи
- неправильно виготовлений саман гниє (забагато соломи + дія вологи)
- погана сейсмостійкість – будівлі із самана дуже масивні і не мають достатньої міцності при поперечному розгойдуванні під час землетрусу. якщо ваша будівля у сейсмічній зоні – потрібно споруджувати залізобетонний чи дерев’яний каркас
в зв’язку з досить значними і суттєвими недоліками саман останнім часом в індивідуальному будівництві витіснений більш дорогими але і більш надійними матеріалами.
Наш блог пише про саман тому, що у нас будинок містить саманні елементи, а інформація в інтернеті вкрай мізерна і не завжди достовірна і перевірена.
Один коментар до “Саман”