Самоточна система опалення приватного будинку

Гравітаційна самоточна система опалення

В спадок 70-90-х років нам часто дістається опалювальна система будинку виконана трубами діметром 5 сантиметрів, котра працює без насосів, а котли часто повністю енергонезалежні. Сучасні сантехніки часто дуже поспішають видалити її і замінити на насосну закриту. Але не варто поспішати(особливо в селах), адже у цієї системи є однозначні плюси і навіть з використанням сучасних матеріалів її можна не так і дорого облаштувати. Розглянемо нюанси сучасної гравітаційної самоточної системи опалення будинку.

Діаметр труб і уклон.

Для нормальної роботи гравітаційно системи слід обирати для будинку площею 80-150 кв.м. (на 1 поверх) поліпропіленові труби діаметром 63 міліметри. Також вони годяться для заміни ділянок труб 2″ із сталі якщо ті згнили (але дешевше буде відремонтувати ділянку стальної труби). Уклон подачі повинен бути мінімум 1-1.5 см на метр.

Підключення радіаторів

Підключення радіаторів слід виконувати трубами ППР 25мм і відповідними фітінгами метал 3/4″. Використовувати стандартні радіаторні крани не слід. Для балансування системи використовувати дорогі і якісні кульові крани на подачі під фітінг 3/4″.

Радіатори

Чавунні старі радіатори більш ефективні при температурах подачі вище 45 градусів. При більш низьких температурах віддача значно падає і котел переводитиме більше газу на прокачку води і втрати в магістралях ніж на приміщення. Сучасні біметалеві радіатори можуть бути підключені в систему разом з чавунними радіаторами, але є нюанси по корозійній стійкості по виробникам. Уточняйте характеристики радіаторів і гарантії. Якщо немає особливої потреби – не міняйте старі радіатори – промийте їх.

Теплі підлоги

Ділянки теплої підлоги можуть бути підключені до самоточних систем за допомогою насосів, колекторів і термозмішувальних клапанів. В цьому немає жодної проблеми. Але при відключенні світла обігрів підлоги працювати не буде, а циркуляція гравітаційної системи не прокачуватиме воду в теплій підлозі.

посилення циркуляції в гравітаційній системі.

Як відомо гравітаційна система працює за рахунок різниці ваги води різної температури. Для покращення циркуляції при малій різниці температур подачі і зворотньої труби (що як правило виникає при малій температурі подачі – економія газу) використовуйте мерілон для утеплення труби подачі по всьому будинку – за рахунок цього труба подачі не вистигатиме до крайнього радіатора і циркуляція буде краще.

Балансування системи

Для тонкої настройки системи необхідне використання кульових кранів на радіаторах, адже через перший радіатор завжди буде намагатися пройти більше гарячої води по шляху меншого супротиву і підніматиме температуру в зворотній трубі, ослаблюючи циркуляцію в будинку. Тому радіатори котрі ближче до котла прикривають, щоб усі радіатори в будинку мали однакову температуру. На різних режимах котла це можуть бути різні налаштування.

Розширювальний бак

Використання баку від закритої системи є неможливе – при зростанні тиску зростає супротив циркуляції, також відкритий бак виводить повітря з системи після заповнення, яке може довго гуляти. Бак з нержавіючої сталі можна зварити на замовлення чи придбати. В цьому немає жодних проблем. Не забудьте виконати для нього кришку та трубу переливу з бажаним скидом в каналізацію чи назовні будинку.

Спускати воду чи ні

Без потреби ні в якому разі не спускайте воду з системи, свіжа вода насичена хімічно активними реагентами, основним з яких є кисень, що викликає ржавіння труб. Система не потребує підживлення як правило протягом років якщо все правильно виконано.

Твердопаливний котел

Підключати твердопаливний котел до системи можна і навіть потрібно(але чи вигідно в короткостроковій перспективі???). Він добре себе почуває в системі з великим об’ємом води, але є нюанси по конденсату. При розігріві системи буде випадати конденсат в димоході. Для уникнення цього ставлять термозмішувальну апаратуру, що погано працює в гравітаційних системах. Але є схеми котрі можуть зберігати працездатність самоточної системи але нажаль тільки як резервний варіант. Оскільки насоси і клапани мають гідравлічний спротив при відключенні світла вони не будуть пропускати воду – потрібно виконувати байпаси насосів із зворотними клапанами. Однак слід враховувати, що досить важко і дорого організувати роботу самоточної на 100% системи з твердопаливним котлом тривалого горіння типу Холмова чи Стропува. Це викликане необхідністю використання фітінгів 2″ і більше котрі надзвичайно дорогі. Обв’язка котла може бути дорожче котла (це навіть не рахуючи роботу). Я проводив розрахунки і прийшов до висновку, що вигідніше купляти недорогі котли і робити просту обв’язку без насосних систем, давати котлу повну потужність (щоб не утворювався конденсат). При цьому котел прогріє систему ввечері, а далі в черговому режимі працюватиме газовий. Автономна безгазова система на даний момент оправдана тільки при відсутності підведеного газу. Адже танців з твердопаливними котлами, дровами і т.д. немалі. Та й дрова дорожчають паралельно з газом.

Розміщення котла та влаштування магістралей

Котел слід розташувати в підвалі будинку так, щоб магістралі були якомога коротшими – котел ближче до середини будинку розміщуємо. Труби великого діаметру краще упакувати в мерілон і сховати в стяжку. Навіть якщо вони із сталі пройдуть десятки років перш ніж вони згниють в самоточній системі. Краще влаштовувати систему типу “осьминіг” ніж систему типу “змія”. Ділянки труб до одного радіатора можна влаштовувати трубами діаметром 32-40мм, при цьому слід обирати дорожчі тонкостінні армовані труби ППР або стальні труби відповідно 1″ чи 1 1/2″.

Підключення циркуляційного насосу в самоточну систему І БАЙПАС

Циркуляційний насос в самоточній системі дозволяє покращити циркуляцію теплоносія. Він необхідний якщо при влаштуванні системи допущені грубі помилки. При цьому варто ставити байпас із зворотнім клапаном, щоб уникнути ситуації коли вимкнуть світло, а у вас зупиниться опалення. З цієї причини в сільській місцевості, де інколи вимикають світло на пару годин через аварії, негоду та інші фактори варто купляти чи хочаб мати в резерві, в системі котел безнасосний. Їх випускає досить велика кількість виробників. Це наприклад котли Данко, Атон та інші. Враховуючи геополітичну нестабільність варто мати в будинку повністю незалежне опалення на основі твердопаливного котла і самоточної системи, котра дозволить вам обігрітися не зважаючи на геополітичних мудаків, фашистів і т.д.

Один коментар до “Самоточна система опалення приватного будинку”

  1. завдяки утепленню труби подачі температура останнього радіатора така сама як і першого радіатора в системі. Вчора провів інструментальні заміри температури. І ніяких насосів і витрат електроенергії на них.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *