Штукатурка і шпаклівка по саманній стіні всередині

Існує декілька варіантів виконання ремонту в саманному будинку і ми розглянемо зараз один із них. Оскільки всі роботи я роблю у себе то і буду спостерігати за результатом. І доповнювати статтю.

 1. Тріщини. Ділянки з тріщинами в глиняній штукатурці треба безжально відбивати до саману.
 2. Гіпс і його похідні – гіпсові штукатурки і шпаклівки, пристає до саману краще ніж цементно-пісчана суміш, але остання дешевша і легша в роботі при нанесенні значних шарів.
 3. При виконанні тонкошарових робіт необхідно використання сітки малярної 4х5 і більше.
 4. Слід враховувати, що саманні стіні підвержені неперевним усадкам. І стіна обов’язково через 5-10 років осяде на стільки що виникнуть нові тріщини.
 5. Гратися в ідеальну геометрію в саманному будинку немає сенсу. Це дорого і всеодно трісне через 5-10 років. Всі стіни як правило, криві, пузаті, і далекі від ідеалу.

Етапи робіт по внутрішньому ремонту саманних стін:

 1. Найкраще взяти садовий обприскувач, набираємо літрів 10 води на кімнату і йдемо бризкати на стару фарбу. Мочимо стіну в два проходи щоб аж трохи текло. Також з обприскувача можна наносити грунтовку (але краще всетаки щіткою)
 2. Чекаємо 15-20 хвилин щоб гарно ввібралося – і стартуємо шпателем обдирати. На кімнату площею 20 квадратів по підлозі часу піде пару годин. Робота фізично нелегка, але не потребує особливої кваліфікації. Краще взяти ширший шпатель він менше гнутиметься. Або любий шпатель, що вам підходить, чим менше він гнеться тим краще. Повторюємо процес доки не знімемо всі шари фарби.
 3. Якщо після обдирання фарби виявилися значні бугри то чекаємо поки стіна висохне (добу) і приступаємо до її шліфування вольфрамовими сітками – так ми прибиремо більшість бугрів, що виникли в процесі попередніх ремонтів. Використовуйте респіратор при шліфування бо пилу буде тьма.
 4. Беремо мітлу і після шліфування обмітаємо з неї пил, або здуваємо стиснутим повітрям.
 5. Тепер після обдирання фарби оббиваємо ділянки з тріщинами.
 6. Якщо треба модернізація електропроводки то робимо штроби і кладемо нову проводку.
 7. Грунтуємо стіну грунтовкою глибокого проникнення (можна і 2 рази).
 8. Чекаємо до повного висихання (добу або більше якщо не висохло).
 9. Ще раз обмітаємо або здуваємо стіну для видалення пилу.
 10. Приступаємо до нанесення шару гіпсової штукатурки. Наносимо приблизно рівний шар (можна правилом) площею до 2-2.5 кв.м. і наносимо сітку, на краях де буде продовження шар трохи менший робимо бо якщо обріжемо сітку то треба буде робити трохи перекриття сітки. Працювати з більшими площами важко, оскільки навіть гіпсова штукатурка досить швидко застигає і ви ризикуєте не приклеїти сітку. Якщо є хтось хто буде безперервно вам замішувати штукатурку, то робота буде йти легше. Сітку можна не обрізати а тримати на ручці від мітли наприклад яка в свою чергу буде висіти на гвоздиках або саморізах в стіні.
 11. Після розрівнювання сітки заповняємо не чекаючи всі пори, що випадково утворилися стараючись ввігнати сітку трохи глибше.
 12. Після закінчення основних робіт йдемо і зчищаємо лишні ляпки гіпсу особливо якщо вони попали на дерев’яну підлогу (потім тяжко зчищати).
 13. Перевіряємо чи ніде не накосячили поки не повністю затверділо легше виправляти.
 14. Після цього можемо починати роботи з шпаклювання. Оскілька саманні стіни рідко бувають рівні то треба буде наносити кілька шарів доки отримаєте достойний результат. Краще одразу настроїтися бо нанести гарно шар фінішки більше 2 мм не вийде – він попливе, а більш суха суміш буде “рватися” і не буде гладкою.
 15. Ширина шпателів я використовував 10, 15, 30 і 50 см. У кого сильні руки може спробувати і більші – чим більший шпатель тим більш рівно виходить, але і силу треба прикладати пропорційно більшу або працювати з сильно рідкими розчинами котрі будуть мало не текти – краще великі шпателі залишити для останніх двох фінішних шарів.
 16. Шліфуємо стіну вольфрамовою сіткою для отримання найращого результату під покраску. Після цього обдуваємо пил або зчищаємо чистою (не від болота) мітлою.
 17. Грунтуємо грунтовкою універсальною або глибокого проникнення для зменшення водопоглинання основи під фарбування.
 18. Ще раз проходимся для видалення пилу.
 19. Фарбуємо. Для саману треба використовувати виключно дихаючі фарби. Тому не морочте собі голову і купуйте просту водно дисперсійну фарбу. Відтінок змішуйте в магазині щоб ви мали код – це допоможе вам через 5-10 років робити мілкі ремонти стіни без повного ремонту, адже у вас буде код відтінку і ви досить з високою ймовірністю (якщо стіни не дуже сильно вигорять на сонці) попадете в колір при ремонті можливих сколів чи тріщин
 20. Настройтеся, що саман безперервно осідає (чим вологіші стіни тим швидше) тому виникнуть тріщини з часом. Використання сітки дозволить уникнути цього явища довший період часу.

Disclaimer: Якщо саманна стіна волога проводити дорогий ремонт всередині нерентабельно просто перефарбуйте попередньо загрунтувавши і витратьте наяні гроші на відведення води від фундаменту будинку. В жодному разі я не надаю гарантій на те, що ваша саманна стіна чи глиняна штукатурка буде себе вести так як моя, адже в кожній місцевості використовується інша глина і інші пропорції та виконання робіт. Також якщо робилося декілька побілок останні 10-15 років ймовірно майстри обробляли стіну грунтовками глибокого проникнення і основа є міцнішою. Якщо ваша основа вбирає багато води слід прогрунтувати додатково більш концентрованою грунтовкою глибокого проникнення. Якщо ви маєте доступ до глини ви можете зекономити і шпаклювати глиною. Це більш екологічно ніж гіпс ніж цпс. А після пофарбування (особливо якщо шліфанули) не відрізниш.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *