5 ст. КПП ГАЗ 31029 (укр. варіант)

Тут я опишу процесс встановлення п’ятиступінчатої коробки передач на мою Волгу ГАЗ-24. Значить купив я п’ятиступку в Одессі через одноклубника з gaz-club.com.ua Garish Sky (Семен). Поки п’ятиступка в дорозі в Ужгород вирішив почати писати цю статейку по мірі поступлення нових фотографій і інформації.

Покищо викладу інформацію по п’ятиступінчатим коробкам передач виробництва ГАЗ (і 4 ст. тоже).

Значить така інформація:

Об’єм мастила для п’ятиступінчатої КПП Волга/Газель – 1.2 л. Але всюди в інтернеті народ заливає дещо більше мастила, що покращує змащування, але може збільшити трохи витрату палива та протікання через сальники. В принципі запас 200-300 грам вбереже вас від їзди з пониженим рівнем в коробці яка може непомітним для вас чином потекти через хвостовик (якість сальників може бути непередбачувана). Рекомендоване мастило – синтетичне чи напісинтетичне для механічних коробок переключення швидкостей. Класс GL4. Можливе використання мастил GL5 та мінералки. Мінералка погіршує якості змащування (зимою підвищена витрата палива). Мастила GL5 більш агресивні до синхронізаторів проте шестерні таке мастило захищає краще від нагрузок “зварювання металу” – тобто при екстремалиних навантаженнях (буксирування причепів, пуск мотора буксируванням (заглох на трассі) і т.д., екстремальні розгони, гальмування двигуном при великих перепадах швидкості і т.д.).

Передаточні числа чотирьохступінчатої КПП Волга

перша 3,5

друга 2,26

третя 1,45

четверта 1,0

задній хід 3,54

Передаточні числа п’ятиступінчатої коробки передач Волга:

перша 3,618

друга 2,188

третя 1,304

четверта 1,0

п’ята 0,794

задній хід 3,28

ГАЗЕЛЬ 5 КПП

перша 4.05

друга 2.34

третя 1.395

четверта 1.0

п’ята 0.849

задній хід 3.51

Головна відмінність КПП Газель від КПП Волга в тяговій направленості газельовської кробки. Для волги ці передаточні числа крім першої передачі є приблизно звичними з 4х ступінчатої коробки. Окрім першої передачі яка на газелі явно тягова і має більший розрив від другої передачі. Однак всім відомо, що друга передача на Волзі є досить короткою і часто після інтенсивного розгону на першій підтикуєш третю. Цього і уникли в газелівській КПП давши значення 4.05 для першої передачі що дозволяє ефективно використовувати тяговий потенціал низькооборотних моторів.

З п’ятиступінчатою КПП Волга ситуація така сама тільки конструктори зробили цю кообку більш швидкісною. Але всеодно перша передача нової 5КПП має більший тяговий потенціал ніж у 4КПП. Це дозволяє ефективно буксирувати прицепи і автомобілі, а також інтенсивно розгнанятись з місця. 5та передача дозволяє зменшити оборотність мотора на 20.06% при русі на високих швидкостях. Також при справній ходовій має впасти витрата палива по трасі на 5-10 відсотків в залежності від стилю водіння. Ходові випробування у гірській місцевості скоро будуть – чекайте. Також найближчим часом планується викласти на сайт статтю з мануалу по експлуатації 5КПП Волга.

А от фото моєї коробки передач 31029:

Значить так коробка цього тижня прибула на місце. Встановлена на машину. З нюансів – вивернуті середні шпильки з картера зчеплення. Вимикач заднього ходу поставлений з чотирьохступінчатої коробки. Опора КПП поставлена пружинна і вона така сама як на 4ст. КПП. Кардан покищо залишено прямий без підвісного підшипника. Трос спідометра по довжині підійшов.

Мій прогноз по передаточним числам КПП виправдався, крім того довга третя передача дозволяє робити непрості для Волги обгони – на ній можна розігнатися до 80-90 км/год. Шум коробки передач менший, але він присутній також. Причому пястиступка сильніше шумить на холостому ходу. Говорять, що це виліковується заміною масла на ситнтетику – не пробував не можу сказати. Сам тимчасово юзаю масло GL-5 фірми ТНК. Характер шумності автомобіля значно змінився. Шум мотора чути набагато менше. Це досягається як ізоляцією вихлопної системи від коробки передач гумовою проставкою під кронштейн так і самим конструктивом коробки – вона шумить менше. По швидкісному режиму п’ятою передачею можна користуватися від 55-60 км/год. Звичайно різке прискорення в такому режимі неможливе але при русі в місті по довгим вулицям на яких немає перешкод (наприклад вночі) досить непоганий варіант зекономити пару грам палива. Взагалі на 80 відсотків враження позитивні на 20 негативні. Негативом є включання передач – досить туго включається друга при скидуванні швидкості. Також інколи недостатньо швидко синхронізується 4-та передача.

Зливається старе масло

Зливається старе масло

Залито нове масло і встановлена пружинна опора

Коробка на місці – приміряємо метал для кронштейна вихлопної труби

Кронштейн вихлопної в зборі

Вигляд зі сторони троса спідометра

Фото упаковки з новим волговським ричагом КПП.

на десерт швидкісна характеристика ГАЗ-24 с 4кпп и 5кпп:

(С) листопад 2008, Master General

 

5 ст. КПП ГАЗ 31029 (укр. варіант)