Автомобіль ГАЗ-24 “Волга” (1970-1986)

Екскурс в минуле

Автомобіль ГАЗ-24 Волга – 5 або 6 містний седан чи універсал середнього класу випускався в м. Горький (тепер Нижній Новгород) на Горьковському Автомобільному Заводі з 1970-го по 1986-й рік. Розробка автомобіля ГАЗ-24 почалася в 1961 році. Автомобілю ГАЗ-21 терміново потребувалася заміна – автомобільний прогрес в ті роки йшов семимильними кроками. Але деякі фактори завадили швидкому виходу наступника ГАЗ-21, та і розвитку радянського автопрому в цілому. Оборонна промисловість, будівництво Волжського Автомобільного Заводу з’їдали гігантські суми і інші проекти були менш пріоритетними. Так говорять, що випуск БТР-70 затримав випуск ГАЗ-24 на цілих 5 років. Сили також були розпорошені на чергові модернізації автомобіля ГАЗ-21 (що також необхідно було робити).

Генеральним конструктором був призначений Невзоров А.М., дизайнерами Циколенко Л.І. і Кіреєв Н.І.

Робота велася паралельно над декількома варіантами дизайну

 

 

З рештою перемогу отримав більш скромний і елегантний варіант.

 

При проектуванні автомобіля передбачалося початково встановлення чотирьох силових агрегатів – базової модернізованої 2,5 літрової бензинової четвірки (ЗМЗ-24Д) в двох варіантах (із ступенями стиснення 6,7 та 8,2), V-подібної шістки( V6) об’ємом 3 літри, V-подібної вісімки (V8) об’ємом 5,5 л (195 к.с. від ГАЗ-13) і чотирьохциліндрового дизельного двигуна для Європейського ринку. На жаль перспективний силовий агрегат V6 в серію не попав, але на нього можна подивитися в музеї ГАЗ в Н.Новгороді.

На конвеєрі автомобіль ГАЗ-24 змінив ГАЗ-21 15 липня 1970 року. На початку випуску автомобіль був шестимісним – шосте місце утворювалося складуванням переднього підлокітника. Загальна висота кузова нового автомобіля по загальносвітовим тенденціям була знижена до 1490 мм (у ГАЗ-21 1620 мм), а колісна база збільшена до 2800 мм (у ГАЗ-21 2700 мм).

Серійне виробництво, покоління.

За час випуску автомобіль піддавався модернізаціям – в цілому можна виділити два покоління 24-ї Волги: до 1978 року випуску і після нього. Так в 1978-му році автомобіль модернізований для відповідності новим стандартам безпеки. В салоні панель стала повністю м’якою, з’явилися ремені безпеки, повністю було ліквідоване шосте місце. Бампери отримали “ікла” які збільшили загальну довжину автомобіля. Змінився замок запалювання – уніфікували з ВАЗ-2101, дошка приладів (стала стрілочною в 1975-му році) , схема електрообладнання (введені додаткові проводи, а також змінені підключення). В крилах з’явилися повторювачі вказівників повороту, в задніх стійках габаритні стояночні вогні. Двигун отримав примусову вентиляцію картеру. Також в перші роки випуску була ліквідована з конструкції автомобіля електромагнітна муфта вентилятора охолодження двигуна, дзеркала стали іншої конструкції, вказівники повороту спереду отримали металеві корпуси замість пластикових (в перший рік випуску). Спрощена конструкція заднього сидіння – можливість розкласти сидіння в салоні для утворення спальних місць зникла (дуже погано!).

 Модифікації

Завод випускав також модифікації автомобіля ГАЗ-24. Автомобіль-таксі ГАЗ-24-01 оснащений двигуном ЗМЗ-24-01 із ступенем стиснення 6,7 (паливо – бензин А-76) призначався для роботи в якості таксі. Автомобіль таксі мав ряд конструктивних відмінностей – були відсутні радіоприймач і антена, встановлювався механічний таксометр. Сидіння мали легкомиючуся обивку з шкірозамінника. Підлокітник в задньому сидінні не встановлювався. Також встановлювався на таксі фірмовий “зелений вогник” і ліхтар таксі на даху автомобіля.

Автомобіль універсал ГАЗ-24-02 на базі ГАЗ-24 являв собою вантажопасажирський автомобіль. Він призначався для перевезення до 7 чоловік (на трьох рядах сидінь) чи мілких вантажів. Сидіння другого і третього рядів при складуванні утворювали рівну площину. Ресори і шини автомобіля ГАЗ-24-02 підсилені у зв’язку із більшою вантажопідйомністю і пасажиромісткістю.

 

Санітарний автомобіль універсал ГАЗ-24-03 аналогічний автомобілю ГАЗ-24-02, але не має посилених ресор і шин, має перегородку, що відділяє кабіну водія, автономний опалювач для відділення для хворих, носилки та інше специфічне обладнання санітарного автомобіля (ліхтар “червоний хрест”, фара-шукач і інше).

Автомобіль таксі, універсал ГАЗ-24-04 в цілому аналогічний ГАЗ-24-02, але обладнаний в якості автомобіля-таксі. Оснащувався двигуном ЗМЗ-24-01.

 

Автомобіль-таксі ГАЗ-24-07 являв собою газобалонний автомобіль, що використовував в якості палива зріджений газ (пропан-бутанову суміш). Був в цілому аналогічний автомобілю ГАЗ-24-01, але оснащувався двигуном ЗМЗ-24-07 (який є аналогом ЗМЗ-24Д) із специфічним газовим карбюратором К-126С.

На конвеєрі автомобіль протримався до 1986-го року. На зміну йому прийшов автомобіль ГАЗ-24-10.

Огляд конструкції і новинки порівняно з попередником ГАЗ-21

Автомобіль ГАз-24 був оснащений двигуном підвищеної порівняно з ГАЗ-21 потужністю (ЗМЗ-24Д пув потужніше на 20 к.с., а модифікація для роботи на 76-му бензині ЗМЗ-24-01 на 10 к.с.). Це досягалося за рахунок двокамерного карбюратора, збільшеного діаметра клапанів і інших конструктивних особливостей.

Споряджена маса автомобіля Волга була знижена майже на 150 кілограм порівняно з ГАЗ-21, що також позитивно відобразилося на динаміці автомобіля.

Сидіння передні в автомобілі ГАЗ-24 стали роздільними (хоча на початку випуску можливість посадки трьох пасажирів спереду збереглася)

Гальмівна система автомобіля стала більш сучасною – додали аварійний розділювач контурів, ліцензійний гідровакумний підсилювач  (Girling Powerstop), робочі циліндри з автопідводом колодок. Стояночне гальмо діє на гальмівні механізми задніх коліс (а не на барабан карданного валу).

Карданний вал став однотрубним для спрощення конструкції і підвищення надійності.

Задній міст отримав гіпоїдну пару з передаточними числами 4,1 (замість 4,5 у ГАЗ-21).

В цілому ще більша кількість новинок – по суті це зовсім новий автомобіль, хоча багато деталей успадковані від ГАЗ-21 (дещо модернізовані).

Знижена трудомісткість технічного обслуговування і збільшені інтервали між технічними обслуговуваннями. Значно скоротилася кількість точок змащування.

Стаття ще дописується і змінюється.

Автомобіль ГАЗ-24 “Волга” (1970-1986)