Діагностика роботи зчеплення автомобіля Волга з робочого місця водія

В цьому невеликому опусі я хочу поділитися з вами як визначити деякі симптоми несправності зчеплення автомобіля ГАЗ-24/2410 Волга з робочого місця водія. Тут я не претендую охопити весь спектр несправностей в роботі зчеплення, а тільки ті котрі виникають на автомобілі Волга ГАЗ-24 достатньо часто, щоб я за 8 років володіння Волгою з ними зіткнувся. Так почнемо перелічувати симптоми:
1) педаль зчеплення провалюється майже без спротиву – зчеплення не вимикається (передачі переключаються туго і з тріском, включити передачу на місці майже неможливо) – на 80% це несправні манжети. Потрібно також перевірити рівень в бачку зчеплення – якщо він низький чи рівний нулю то 100% течуть манжети. Так потрібно визначити які. Головний циліндр зчеплення чи робочий. Підіймає коврик в ногах водія – гальмівна рідина під ковриком вірний признак того, що вийшов з ладу манжет головного циліндра зчеплення. Можна замінити цей манжет, але часто це напів міра, що не призводить до довготривалого ефекту. Також потрібно враховувати, що чим дешевша гальмівна рідина, а тим більше якщо гальмівні рідини намішані, а тим більше якщо в БСК був долитий ДОТ, тим гірше. Якщо намішали – краще злити всю систему, промити її і залити чисту рідину. Якщо під ковриком сухо шукати “біду” потрібно під машиною в робочому циліндрі чи в тріснувшому гідроприводі. Аварійно “відновити” працездатність щоб доїхати можна спробувати доливкою гальмівної рідини. Проте ефект буде короткотривалий – при кожному нажиманні на педаль зчеплення рідина виливатиметься.
2) машина вібрує при рушанні на низьких обертах – порушена центровка нажимного диску (корзини) чи несправні демпфери зчеплення. Потрібно діагностувати корзину і диск зчеплення. У Волзі частіше страждає саме корзина. Якщо корзина – з лапками – заводського зразка то як правило її проблеми у зносі лапок – їх потрібно замінити і відцентрувати корзину. Пелюсткова корзина якщо вібрує значить її перекосило (обрив частини пелюстків від ривка чи перегріву) і її потрібно замінити. Рушати потрібно плавно уникаючи різкого кидання педалі, але і уникати довгого буксування зчеплення. Категорично не рекомендується довго тикати микати зчеплення коли автомобіль застряг в болоті чи снігу. Краще зразу шукати трактор чи іший гарний буксир (вантажівка) ніж спалити зчеплення на додачу до всіх негараздів – пару гривен трактористу чи шоферу врятують від трат на корзину, диск і ремонт.
3) зчеплення буксує – відчувається різка характерний сморід як від пригорілих накладок барабанних гальм. Це недостатнє зусилля притиснення корзини. По перше занадто велика потужність двигуна не може бути передана в Волзі на коробку передач – зчеплення не розраховане на великі тягові зусилля – це не вантажівка. Намагання регулярно тягати важкі причепи (тона і більше) призводять до виходу з ладу зчеплення в наслідок спалювання накладок і перекалювання корзини з послідуючим її обривом. Також симптом може виникати при встановленні пелюсткових корзин китайського виробництва. Такі корзини завідомо не мають достатнього зусилля притиснення і пришвидшують знос зчеплення (проте гідропривод з ними не тече – зусилля вижиму менше). Також потрібно враховувати, що строк служби сучасної пелюсткової корзини зчеплення середньої і низької якості як правило не перевищує 100 тисяч км.

Це три основних дефекти зчеплення Волги. Вони зустрічаються найчастіше.

Діагностика роботи зчеплення автомобіля Волга з робочого місця водія