Обігрів салону автомобіля Волга

Цього року виповнилося вже більше 10 років як я володію автомобілем ГАЗ-24 Волга 1978 випуску з усіма його перевагами і недоліками. Головним недоліком автомобіля заслужено вважають систему опалення. Хоча це досить таки спірне питання. Сама система опалення не так вже й погана в справному стані. А ось двигун в холодну пору року страждає значним недогріву. Це і є основна причина більшої частини холоду. Але й це не головне. А головне в тому, що не “грубка” слабо гріє а те, що більшість автомобілів Волга, і зокрема їх кузовів знаходяться м’яко кажучи в сумному стані. Навіть зовні непоганий автомобіль може мати велику кількість прихованих щілин, нещільностей, невірно виставлених зазорів і поганих ущільнювачів. Тому перш ніж почати затарюватися вентиляторами від Ланоса і Пріори, додатковими помпами від Газелі та іншими модернізаціями системи опалення потрібно в першу чергу зайнятися впорядкуванням вищезазначених речей. Адже крізь сифонячі двері піде набагато більше тепла ніж додасться якщо ви поставите новий вітродуй (старий волгівський розрахований на десятки років роботи, вироби же від автомобілів класу ВАЗ-2109 або Пріора і т.д. протягнуть від сили 3-4 роки якщо їздити).

Де ж шукати протяги, що забирають тепло з Волги?

Передок кузова – знімаємо килимки і дивимося наявність дірок. Стики деталей промазуємо шовним герметиком, а при його відсутності мастикою БПМ-1 або силіконовим герметиком, попередньо зачистивши і загрунтувавши стик (можна будь-якою фарбою з балончика). Діри можуть підстерігати нас звідусіль, але в першу чергу це стики і отвори. По друге величезна кількість щілин у наявності в моторному відсіку – потрібно з цим нещадно боротися – напір зустрічного холодного повітря дуже серйозний.

Наступний етап це двері, в дверях при відсутності штатної плівки під обшивками слід наклеїти її або встановити тонкий (до 4мм бажано) шар ППЕ (пінополіетилен) ізоляції. Клеїти можна клеєм 88. Чим клеять на заводі я не знаю. Встановити всі необхідні ущільнювачі. Ви знаєте, що у Волги має бути два ущільнювача на кожних дверей – встановіть їх та протяги значно ослабляться. Також не завадить шар теплошумоізоляційного матеріалу на внутрішній стороні зовнішньої панелі дверей (спершу під ним має йти віброізоляція)

Заслінка притоку повітря в ногах водія. Ця штукенція попсувала нерви не одному водієві. Демонтувати її вкрай складно, але можна заткнути підручними матеріалами (бажано не вбирає вологу) як з боку салону так і з боку панелі двірників. Я використовував поліетиленові пакети. Якщо заслінка розібрана і не закривається від троса то не морочити з тросами заклинити її можна за допомогою пачки сигарет (як робив не згадаю, але поки не зробив трос так і було). При регулюванні троса добийтеся, щоб заслінка закривалася повністю.

Багажник – встановіть новий не просиженний ущільнювач, це зменшить втрати тепла через протяги. Не забувайте, що бокові стінки багажнику автомобіля Волга були теплошумоізольовані!

Підлога. Встановіть на підлогу ковролін або килимки. Незважаючи на те, що вони можуть вбирати вологу додатковий килимок збереже пару градусів від зовсім не ізольованої підлоги. По заводу під гумовими килимками був наклеєний поролон. Рішення недовговічне, але діє. Замість поролону можна приклеїти ППЕ – він хочаб не набирає в себе воду так як поролон. Але на відміну від поролону не володіє шумоізоляційні властивості.

Кришки капота і багажника. Їх площа величезна у автомобіля Волга – відповідно величезні і втрати тепла. І у автомобіля Волга ГАЗ-24 заводська обшивка відсутня, але її можна встановити, це дозволить зберегти, ще невеликий відсоток тепла. Найкраще використовувати теплошумоізоляційний матеріал на самоклеючій основі.

 Поширюйте посилання на статтю, підписуйтесь на канал в ютубі.

Обігрів салону автомобіля Волга