Підготовка автомобіля ГАЗ-24 для роботи у важких умовах

Підготовка автомобіля ГАЗ-24 “Волга” до повноцінної повсякденної експлуатаці у важких умовах, таких як робота в таксі, довготривала повсякденна їзда по поганим дорогам, перевезення вантажів. v.1.2.


Всі думаю згідні, що вік автомобіля Волга ГАЗ-24, котрий вам дістався як правило наближається до 30 років. За цей час більшість деталей несучого кузова вже частково або повністю уражені корозією, при багаторазових ремонтах, скоріш за все, були допущені помилки і халатності при зборці. Тому, для того що ласточка не тривожила нас своїми проблемами, потрібно провести наступні міроприємства і операції:

1. Оглягути всі лонжерони – місцях тріщин і випуклостей прийняти рішення про ремонт. 95% вірогідність, що якщо не зробити нічого, то тріщина буде розширбватися і призведе до розрушення несучого елемента. Як правило є два варіанти ремонту – капітальний із заміною всіх деталей (влітає в копійочку, але хватає надовго), а також поточний – місця уражені корозією зачищаються, гниль вирізається і обварюються свіжим металом. Місця зварювання гу\рунтуються і обробляються мастікою товстим шаром. Також потрібно перевіри стан укосин-підсилювачів передка – вони тріскають коли кузов “устає” від “хорошого” життя.

2. Передня балка – перевірити стан втулок. Якщо втулки нижніх важелів (ричагів) підвіски зношені, то це не така і маленька проблема як це може показатися. Відкручування болтів нижніх важелів може бути тою ще проблемою. Для відкручування болта потрібний ричаг довжиною десь 1 метр, і то .. в декілька заходів пробуємо зірвати болт. Гріємо балку паяльною лампою для полегшення, а сам болт поливаємо водичкою (щоб не перегріти і щоб утворився тепловий зазор). Не використовуємо поганий інструмент – зірвані грані болта додадуть проблем. Болт із балки висверлюється надзвичайно важко. Після того як відкрутили все по мануалу не дощволяйте майцстру чи собі наносити літол чи солідол на втулки для полегшення. Після зборки вузла ЩОДЕННО протягом місяця (при великих пробігах) перевіряти стан хомутів для контролю чи болти не викручує. Якщо хомути розрушаються значить болти “повзуть” – треба їх закрутити відповідним моментом і знову встановити хомути. У випадку подальшого розкручування замінити болти на ремонтні збільшеного діаметру. Якщо планується перевозка вантажів – оглянути чашки пружин передка і посилити їх металом не менше 2мм. Цілком логічно потім загрунтувати і замастічити. Бачив не одну Волгу з проваленими пружинами від грузоперевозок.

3. Троси ручного гальма – встановити при відсутності заводські направляючі для тросів. Інакше троси противно б’ють по кузову і шумлять. Також ручне гальмо без рідних направляючих не має 100% ефективності і не врятує вам життя у випадку виходу з ладу основних гальм (які на 24-1 напів двоконтурні, а вірніше одноконтурні з блокуванням пошкодженої частини).

4. Амортизатори: передні – перевірити стан – вони не повинні підклинювати – нижні кронштейни кріплення гарно затягнути і законтрити інакше відірве і зламає амортизатор. Задні – перевірити стан – при використанні посилених ресор подовжити амортизатори за допомогою кілець з труби чи старих амортизаторів.

5. Гальма: прокачати, перевірити всі циліндри, колодки і барабани. Замінити старі шланги. Щомісячно знімати барабани і контролювати наявність масел і рідин на поверхнях барабанів котрі потрапляють туди через сальники передніх ступиць, напівосей та через диряві манжети циліндрів.

6. Гідропривід зчеплення – при появі протікання циліндри заміняти, якісні манжети в торгову мережу не надходять.

7. Рессори: вушки ресор від часу розбовтуються, що призводить до передчасного зношування ресорних втулок. Виготовити з тонкого металу втулки і запресувати у вуха, кінці розвальцювати. Болти серьги випресувати і замінити у разі корозії – раковини також прискорюють знос втулок. Солідол/літол не застосовувати. Запресовані “на бензині” гумові втулки служать в 3-4 рази довше ніж запресовані на маслах. Причина цьому відсутність прокручування. В ресорах також замінити пластикові скрипуни і хомути. Також перевірити і замінити пошкоджені листи.

8. Рульовий редуктор: залити масла, замінити сальники якщо витікає масло, відрегулювати. Масло 80W90. Краще напівсинтетичне – не буде так на морозі важко крутити руль.

9. Колеса та шини. Балансування. Криві викинути – інакше підвіска швидко вийде з ладу. В крайоньому разі гірші шини перекинути назад.

10.Двигун: перевірити стан. Регулярно перевіряти рівень мастила і зазор в клапанах. А також стан штанг ГРМ. Це самі слабі місця. Помпу системи охолодження регулярно змащувати літолом.

11. Бензобак зняти і перевірити – при пошкодженнях відремонтувати, а при пошкодженні краще замінити. Бажано задути грунтом а потім по висиханні мастікою типу БПМ-1 чи Бітгум. На кришці і горловині замінити гумові деталі. Слідкувати за станом бризковика. Його відсутність веде до закидування грязюки в район кришки бензобаку і збільшує вірогідність попадання піску в бак. Первірити стан бензомагістралі і її кріплення. Всі шланги з тріщзинами під заміну (після заміни контролювати періодично). Важливо!!! Встановити додатковий фільтр, відновити штатний фільтр з відстойником води і періодично його чистити. Грязний бензин з піско і водою поре циліндри в момент. Не випрацьовувати бензин з баку до нуля.

12. Проводка: оглянути і заізолювати пошкоджені ділянки. При ремонті використовувати якісний термокембрик. Щітки генератора оглянути і при необхідності замінити.

13. Буксирувальні петлі: спереду ОК. Ззаду бажано приварити що небудь. За ресору зацепити, якщо загрузнеш в болоті, буде неможливо. Добре мати фаркоп.

14. Фари: встановити реле включення-виключення. Встановити якісну оптику і лампи. Не ставити лампи “синього” і сильно білого діапазону.
15. Арки: помити кархером на мийці, зідрати старе покриття, нанести свіжі. грунт в декілька шарів, мастікі шаром не менше 2 мм (чим більше тим краще). Підкрильники… можуть визвати корозію кромок арок, але в цілому позитивно.

16. Багажник: при використанні ГБО пофарбувати якісно підлогу під балонами декілька разів – КОНДЕНСАТ – призводить до виділення вологи і відповідно корозії металу. Перевірити зливи у крилах і прочистити їх (робити це регулярно щосезона). Відновити бризковики задніх колес.

17. Пережні крила: аналогічно заднім аркам миємо, обробляємо грунтом і мастікою товстим шаром.

18. Подушки двигуна: встановити посилені і м’які.

19. КПП: муфту гибку і сальники перевірити і при необхідності замінити. Контролювати рівень масла та акуратно переключатися без хрустів.

20. Задній міст: промити картерю Залити ДОРОГЕ масло 80W90 чи 85W90 (85W140 для дуже жарких районів). Специфікації/допуски: API GL-5. Змастити підшипники через масльонки літолом ( не переусердствувати при цьому).

21. Кардан: мати в запасі два (краще 4) нових карданних болти з гайками в бардачку (чи іншому місці в машині). При довгій їзді по трасі з швидкістю біля 80 км/год може від вібрації попустити і порвати болти. Почне одразу трясти і їхати буде дуже страшно.

22. Карбюратор: Чистота залог здоров’я. Змащувати осі дросселів, тяги і тросики.

23. Запалювання: мати в запасі свічки нові (особливливо в осінньо зимовий період, зберігати в водонепроникненому місці). Слідкувати за станом контактів. Змащувати розподільник запалювання (трамбльор) у вказаних мануалом місцях. Трамбльори з датчиком холла надійніше контактних але потребують модернізації системи запалювання.

24. Склоочисники: Розібрати мехінізм і мотор-редуктор. Прочистити від грязюки і змазати. Розбовтані щітки замінити новими.

25. Завжди добре мати з собою 0,5л гальмівної рідини, не менше 1л масла, буксирувальний трос, набір інструментів, запасний ремінь, запасні контакти, ремкомплект бензонасоса. Аптечка, резервний бензин у каністрочці та інше.

березень 2008, (C) Master General

 

Підготовка автомобіля ГАЗ-24 для роботи у важких умовах